Ekonomi

Ankara’yı hareketlendiren iddia: Emekli maaşı ve bayram ikramiyesinden sonra asgari ücrete zam kapıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programında verdiği müjdenin ardından en düşük emekli maaşı 7500 TL’ye, Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ödenecek ikramiyeler ise yüzde 82 artışla 2000 TL’ye çıkarıldı.

SEÇİM ÖNCESİ ASGARİ FİYATTAN ARTTIRMA YOLUNA TALEP

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi asgari ücrete zam yapılacağı iddiası Ankara kulislerinde ciddi bir şekilde dillendirilmeye başlandı.

BAKANLIĞIN REDDİ, “İŞARET” OLARAK DA YORUMLANIR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari fiyata orta zamla ilgili yaptığı açıklamada, “Zam beklemiyorum. Olağanüstü bir durum olursa düşünülebilir. Ara zam yapılmayacaktır. Bakanlık tarafından dakikalar içinde yapılan yazılı açıklamada asgari ücret” talebi yalanlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bugün yeni gibi sunulan bazı internet sitelerinde asgari ücretle ilgili haberler çıkıyor. Bakanımız asgari ücretle ilgili yeni bir açıklama yapmadı. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” Bakanlığın bu açıklaması özellikle sosyal medyada “Asgari ücrete de zam yapılabilir” şeklinde yorumlanıyor.

TEMMUZ ARTIŞI ERKEN ALINABİLİR

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yılki asgari fiyatı açıklarken “Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan çekinmeyiz” açıklaması sık sık dile getiriliyor. Temmuz ayında yapılması beklenen artışın ertelenebileceği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu