Ekonomi

Asya borsaları Biden-Xi toplantısının ardından düşüşte

Yatırımcıların ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki üst düzey tartışmaları sindirmesiyle Asya-Pasifik piyasaları Perşembe günü düşüş yaşarken, ABD enflasyonundaki düşüşe ilişkin iyimserliğin gün boyunca devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek.

Biden ve Xi, bir yıl aradan sonra ilk yüz yüze görüşmelerinde Çarşamba günü San Francisco dışında bir araya geldi. Görüşmeler, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği konferansının ortasında gerçekleşti ve ABD ile Çin arasında devam eden gerilimlerin ortasında üst düzey teması artırma çabalarının bir parçasıydı.

ABD enflasyonuna ilişkin bir başka okumada, toptan satış fiyatlarını ölçen Ekim ayı üretici fiyat endeksinin yüzde 0,5 düşerek Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşe işaret ettiği görüldü.

Ayrı bir gelişmede, Güney Kore Borsaları yerel saatle sabah 10’da normalden bir saat geç açıldı. Açılışın ertelenmesinin amacı, ülke genelinde üniversiteye giriş sınavlarının yapıldığı yoğun trafik saatlerinde trafiği rahatlatmaktı.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,28 düşerken, Kosdaq yüzde 0,3 arttı.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,68, Topix ise yüzde 0,36 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,2 düşüşle açılırken, Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,06 düşüşle açıldı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,64 düştü

ortahisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu